Zpět na seznam článků

Jak se zrodil nápad na workshop s naším novým týmem programátoru

Publikováno: 1.3.2017

Minulý týden jsme si vytyčili nelehký úkol. A tento týden nám naše HR vytyčilo ještě těžší úkol v podobě článku o tomto úkolu. Ve VSHostingu se výzev nebojíme a rádi je přijímáme. Takže oč šlo.

Zadání znělo jasně: “Zrychlete dodávání nových unikátních služeb klientům.”. Náhoda tomu chtěla, že jsme našli nový vývojový tým, který má rád podobné výzvy jako my. Slovo dalo slovo a mohlo by se říct, že navýšením kapacit na dvojnásobek je úkol splněn. Ne, není tomu tak. To byl teprve začátek. Aby dva, sobě dříve neznámé týmy, které jsou ještě k tomu geograficky oddělené, mohly pracovat na komplexních systémech, je nutné, aby našly společnou řeč.

A tak se zrodil nápad uspořádat několikadenní workshop.

Přípravy

Cílem workshopu bylo předat maximální množství informací o novém společném projektu, předat zkušenosti a postupy při vývoji, a v neposlední řadě hlavně nepromrhat čas workshopu zbytečným honěním trika jeden před druhým.

Plán by se dal shrnou do tří příkazů:
git checkout newteam
git rebase vshosting
git merge –ff newteam

Průběh

Tři dny, na které jsme workshop naplánovali, jsme rozdělili na tři části. Úvod do projektu ManagedAdmin byl vyčerpávající prezentací zadání z pohledu klienta. Už v této části bylo jasné, že spolupráce bude zajímavá. Noví kolegové zadání podrobili všetečným doplňujícím otázkám, a ještě během prvního dne jsme společně vylepšili koncept architektury.

Následovala prezentace používaných technologií na obou stranách a na všech úrovních implementace. Naši frontendisti si osahali Dart. Kolegům bylo prezentováno kladivo na složité implementace distribuovaných systémů v podobě jazyka GO (do Google zadávejte “golang”).

Od teoretického povídání je potřeba přejít k činům. Praxe dělá mistry. Pokud si chcete ověřit, že se navzájem chápete, je třeba sednout ke strojům a kus toho kódu si napsat. Rozdělili jsme se do 4 týmů a pustili se do práce. Frontend tým se pustil do demo aplikace v angularu. Backend tým vyšíval REST API nad Symfony3 podporovaným Elastikem, Redisem a MariaDB. GOLang tým se snažil zkrotit paralelní GO rutiny při synchronizaci dat z relační MariaDB do Elastiku.

Zhodnocení

Co říct závěrem? Ano, workshop se nám líbil. Když se sejde banda nadšených profesionálů, kteří nechají svoje ego u vchodu, je úspěch zaručen. 🙂

Vývojový tým VSHosting s.r.o.

Komentáře